اگر آنچه می خواهی نمی شوی یا چیز دیگری بخواه یا چیز دیگری بشو.

“مولانا”

می خواهی قول و فعلت را منطبق کنی؟

هم می خواهی تا هر ساعتی در خانه بخوابی و هم اینکه کارهای زیادی را در محیط های بیرون برای خودت و مردم انجام دهی.

می خواهی همیشه خانه ات مرتب باشد و ضمنا ادعا میکنی که ارتباطات و مطالعات لازم و مفید برایت در اولویت است.

هم می خواهی فردی اهل نظم و قانون و برنامه باشی، هم از اینکه چیزی یا کسی بخواهد تو را محدود کند، فرار می کنی و زیر بار هیچ برنامه ای (حتی اگر خودت آن را نوشته باشی) نمی روی. یعنی کسی حق ندارد به تو باید و نباید کند و برایت مقررات بگذارد. لذا میریزی و پخش میکنی و برنامه هایت را به هم میزنی که ثابت کنی آدم آزادی هستی و کسی هم نمیتواند حرف بزند!

خیلی دوست داری کاری کنی که دیگران دوستت داشته باشند، اما در موقعیت ها که قرار میگیری، همان کاری را میکنی که اگر دشمن بود میکرد! یعنی می شود آدم اظهار دوستی کند و بخواهد دوست داشتنی ومورد عزت و احترام باشد و گفتار و رفتارهای آزار دهنده داشته باشد؟

تعارضات درونی خود را بشناسیم

برای اینکه قول و فعلمان منطبق بشود و چیزهایی را ادعا کنیم که واقعا می خواهیم و حاضریم برایش زحمت بکشیم، برای اینکه ریشه تعارضات درونی خود را بشناسیم و بالاخره با خودمان کنار بیاییم و از این همه درگیری درونی و خواسته های متناقض دست برداریم، به جای اینکه مرتبا آرزو کنیم و ای کاش بگوییم، برایش کار موثر و پیگیری انجام دهیم و خودمان را در لیاقت آن آرزو و قدر و قیمتی بالاتر از قبل قرار دهیم.

هم می خواهیم تا ابد درس بخوانیم، هم می خواهیم به موقع و به راحتی ازدواج کنیم، هم می خواهیم بازار کار خوب، فوری و نزدیک برایمان فراهم شود، هم هیچ اطلاعاتی در مورد شرایط و نیازهای جامعه برای رشته های مختلف و کارهای مختلف نداریم. فقط به ما گفته اند بخوان و برو جلو …

فرصتی برای شناخت صحیح از خود و دلایل رفتارهایمان

اینقدر جو زده و بی دلیل تصمیم گرفته ایم، اینقدر با خودمان تعارف کرده ایم، اینقدر خودمان را بیش از حدی که هستیم تصور کرده یا مرتبا زیر رگبار بدو و بیراه و شماتت و تحقیر قرار داده ایم که “فرصتی برای شناخت صحیح از خود و دلایل رفتارهایمان باقی نمانده است. آن وقت در موقعیت های مختلف که تعارض هایمان مشکل ساز می شوند، نمی دانیم که چرا اینقدر به هم میریزیم و می خواهیم از دست خودمان فرار کنیم.

قطعا همه افراد با این مسائل ، که به تعارضات درونی شناخته شده است مواجه هستند.

ایجاد تغییر مثبت با شناخت بیشتر خود

تعارض درونی در درون یک فرد رخ می دهد. این تجربه در ذهن فرد رخ می دهد. بنابراین، این یک نوع تعارض روانی است که شامل تفکرات، ارزش ها، اصول و هیجانات فرد می شود. تعارضات درونی می تواند در مقیاس های مختلفی رخ بدهد؛ از تعارضات دنیوی ساده تر مانند تصمیم گیری برای خوردن مواد ارگانیک برای نهار گرفته تا تعارضاتی که بر روی تصمیمات اساسی زندگی تاثیر می گذارند مانند انتخاب یک مسیر شغلی. بعلاوه، درصورتی که برایتان سخت باشد که کشمکش های درونی خود را رمزگشایی کنید، کنترل این نوع تعارض می تواند برایتان خیلی سخت شود. این مسئله به بی قراری و ناراحتی منجر می شود، یا حتی می تواند باعث ایجاد افسردگی شود. در چنین مواردی، بهتر است که به دنبال راهی باشید که ازطریق ارتباط با افراد اضطراب خود را رها کنید.

درنهایت، وقتی از آن شرایط خارج شوید می توانید توانمندی های خودتان را بیشتر بشناسید و یک تغییر مثبت در خودتان ایجاد کنید.

اما چگونه؟….

کلید باز کردن قفل تعارضات درونی، در دست کوچینگ است”

در فرایند کوچینگ، کوچ ها‌ ها تسهیل گرانی هستند که به شما کمک می‌کنند به آگاهی برسید و مسائلی را خودتان کشف کنید و یاد بگیرید. کوچ‌ها هرگز شما را نصیحت نمی‌کنند و به شما راهکار ارائه نمی‌دهند، بلکه آنها با استفاده از ابزارهایی کارآمد در حرفه خود (مانند گوش دادن فعال، پرسیدن سوالات موثر و قدرتمند و بازخورد)، به شما کمک می‌کنند تا نقشه راه را برای پیشبرد راه حل مسئله تان تعیین کنید یا پازل‌های درونی که موجب بروز مسائلی در زندگی شما شده‌اند را کنار هم ببینید و به نتیجه برسید. کوچ‌ها در حقیقت به افراد کمک می‌کنند که خودشان با رسیدن به آگاهی و پاسخ‌ها، میان آن کسی که هستند و آن کسی که می‌خواهند باشند پلی ایجاد کنند، افکار و پیچیدگی‌های ذهن خود را خودشان سر و سامان دهند، ساده کنند و به شفافیت برسند تا تغییرات مثبتی را برای حل تعارضات خود در زندگی فردی و کسب خود به وجود آورند.

 

اگر شما هم، گرفتار تله تعارضات درونی هستید و نمی توانید با درگیری ها و پیچیدگی های ذهنی که دارید آن ها را به تنهایی حل کنید، با آرنا کوچینگ همراه باشید و جلساتی را برای خود رزرو نمایید.

مقالات مرتبط مرتبط:   دلایل اینکه تمام افراد به کوچینگ نیاز دارند چیست؟ _ اهمیت و ضرورت کوچینگ توسعه فردی