جلسات گفتگو

گفتگو یک جریان گفت و شنود دو طرفه است. یکی می گوید و دیگری سوال می کند تا آنچه او گفته است را بهتر بفهمد نه اینکه ادله ای برای محکوم کردن و غلط بودن نظر او پیدا کند.

 همانطور که می دانیم بسیاری از مشکلات فردی، بین فردی و اجتماعی تا سطح ملی ریشه در یک مهارت ساده اما مهم دارد؛ “ما گفتگو را بلد نیستیم!”

جلسات گفتگو فردی

دو راز مهمی که افراد برای یک “گفتگوی موثر” باید بدانند و آن را در ارتباطات خود به کار ببرند شامل 1. هدف دو جانبه و 2- احترام متقابل.

1-هدف دو جانبه: حتماً برایتان پیش‌آمده است که یکی از دوستانتان، انتقاد سختی از شما کرده و حسابی حالتان را گرفته، اما شما اصلاً و ابداً تدافعی برخورد نکرده‌اید و از گفته‌اش ناراحت نشده‌اید چرا؟ زیرا به‌قصد و نیت او اعتماد و اطمینان داشتید و به‌قول‌معروف می‌دانستید که خیر شمارا می‌خواهد و برای شما و اهدافتان، ارزش و اهمیت قائل است.

از طرف دیگر، گاهی فردی پیامی معمولی و غیر حساس به شما منتقل می‌کند، اما بسیار برآشفته می‌شوید و نه‌تنها از دست او ناراحت می‌شوید بلکه فکر می‌کنید قصد تخریب شمارا دارد. درواقع:

“اغلب محتوای گفتگو نیست که باعث انحراف گفتگو و بگومگو می‌شود، بلکه دلیل اصلی این است که دیگران فکر می‌کنند شما نیت بدی دارید.”

پس باید یاد بگیریم که هدف، واقعا دوجانبه باشد و به علایق، باورها و اعتقادات دیگران اهمیت دهیم. چون اگر نقش بازی کنیم طرف مقابل به‌سرعت می‌فهمد. یادتان باشد که نظرات خود را به بانک مفاهیم مشترک، تحمیل نکنید.

2-احترام متقابل:  هدف دوجانبه، شرط ورود به گفتگو است اما شرط ماندن در گفتگو، رعایت احترام متقابل است، چون به‌محض اینکه افراد حس کنند به آن‌ها احترام نمی‌گذارید، امنیت از بین می‌رود و معمولاً افراد به سمت سکوت یا خشونت روی می‌آورند. و در این حالت فقط می‌خواهند از حیثیت خود دفاع کنند.

آرنا گفتگو در گفتگوی فردی به شما می آموزد با توجه به تعاملی که در خانواده، دوستان، نزدیکان و … دارید بتوانید با یک گفتگوی مؤثر موجب افزایش کیفیت رابطه شوید چرا که وقتی از میزان ثمردهی بالای کیفیت گفتگو آگاه باشید بیشتر در تعامل با آنها قرار می گیرید.

جلسات گفتگو سازمانی

سازمانها هرگز ایستا نیستند و دائم تغییر می کنند همانطور که وظایف ، ساختار، کارمندان و… تغییر می کنند. برای این تغییر و توسعه سازمانی “ارتباط” گام اساسی است که بین کارمند و مدیر، کارمند با کارمند و کارمند با مشتری شکل می گیرد. حال برای بهبود این ارتباطات در سازمان به ابزار بسیار مهمی به نام گفتگو نیاز است زیرا گفتگو مهم ترین رکن یک ارتباطات است چرا که ارتباط انتقال پیام، بین فرستنده و گیرنده است و مهم ترین کانال ارتباطی بین این دو زبان و گفتگوی جاری شده بر آن است. بنابراین لازم است مدیران و کارکنان اصول و قواعد و شیوه های گفتگوی ایده آل را آموزش ببینند و آن را در سازمان خود به کار گیرند. آرنا گفتگو کمک می کند تا ایده‌های تحول در ذهن اعضای سازمان به اقدام‌های اجرایی تبدیل شود.

مخاطبان:

عموم افراد، مدیران و کارکنان کسب و کارها، شرکت ها، سازمان ها و ادارات

نقش و کاربرد گفتگوی ایده آل:

رفع اختلافات و تعارضات فردی و سازمانی
ایجاد روحیه مثبت در افراد
پیشگیری از سوء تفاهم ها
جرأت ورزی برای طرح مسائل درونی
کشف استعداد افراد
شفافیت در گفتگو

نحوه ارائه خدمت :

برگزاری سمینار گفتگو

در این مرحله آموزشی، سمینار آرنا گفتگو به معنی و مفهوم گفتگو، ضروریات گفتگو و کاربرد آن، و چهار مهارت انتقاد پذیری و انتقاد کردن، جرأت ورزی در گفتگو، و شفافیت گفتگو  به صورت کلی می پردازد.

آموزش مهارت گفتگو

در این مرحله  آموزشی و کاربردی، آرنا گفتگو  کارگاهی کاربردی و مهارتی با موضوعات زیر برگزار می کند.

1- انتقاد پذیری و انتقاد کردن

2- جرأت ورزی در گفتگو

3- قاطعیت در گفتگو

4- شفافیت در گفتگو

اگر شما هم به بهبود روابطتان در زندگی و کسب وکار نیاز دارید می توانید از جلسات گفتگوی ایده آل آرنا بهره مند شوید.

درخواست جلسه گفتگو