کوچینگ

کوچینگ چیست؟

از دیرباز افراد و کسب و کارها با مسائل متنوعی رو به رو بوده اند که برای حل آن ها به یاری افراد متخصص نیاز داشته اند اما آن چه که در این زمینه مهم است، در نظر گرفتن نقش مستقیم خود فرد صاحب مساله در حل مساله است. در واقع قبل از دریافت هرگونه مشاوره و یا آموزش، افراد و کسب و کارها بایستی مسئله خود را بشناسند و از توانمندی ها و نقاط قابل بهبود خود در جهت حل مسئله آگاهی پیدا کنند که در اکثر مواقع با وجود این شرایط افراد خود توانایی حل مسائلشان را خواهند داشت. این موضوع مبنای کوچینگ است که از آن به مراجع محوری یاد می شود.
کوچینگ يك رابطه حمايتی و دو طرفه است كه درآن كوچ به مراجعه کننده خود كمک مي كند تا با تمركز بر هدف انتخاب شده به نتايج مورد نظر دست پيدا كند.
کوچینگ فرایندی است که جهت پیشرفت و بهبود عملکرد افراد در زندگی شغلی و فردی به آن ها کمک می‌کند.
اصل بنیادین کوچینگ این است که افراد بهترین مسیر را خودشان می‌توانند تشخیص دهند و غالبا پاسخ مشکلات افراد، نزد خود آن ها است. خود فرد با کمک کوچ به مناسب ترین و متناسب‌ترین راهکار برای خود می‌رسد.
در کوچینگ، مراجعه کننده با کمک کوچ ماهیگیری را یاد می گیرد بدون اینکه نیاز باشد مستقیما از کوچ ماهی دریافت کند.
کوچ‌ها، مراجعه کننده را نصیحت نمی‌کنند و به آنها راهکار ارائه نمی‌دهند، بلکه با استفاده از ابزارهای کوچینگ مانندگوش دادن فعال، پرسشگری قدرتمند و بازخورد موثر، به افراد کمک می‌کنند تا نقشه راه را برای دستیابی به اهدافشان تعیین کنند.
فرایند کوچینگ بر اساس پرسشگری و تحریک ذهن مراجعه کننده عمل می کند. از سقراط پرسیدند چگونه 6000 دانشجو را طی این سالها تربیت کردی؟ پاسخ داد: از طریق پرسشگری.
در واقع کوچ کسی است که بتواند عمیقترین و موثرترین پرسش ها را از مراجعه کننده خود بپرسد تا مراجعه کننده به لایه های عمیق ذهن خود وارد شود و راهکار مساله خود را از آن بیرون بکشد.
جلسات فرد به فرد کوچینگ با طرح مسئله توسط مراجعه کننده شروع می شود. با راهکاری که خود مراجعه کننده با کمک کوچ به آن می رسد ادامه پیدا خواهد کرد. در نهایت پس از تعریف اقدامات و حمایت کوچ در انجام آن ها، به حل مسئله و توانمند سازی مراجعه کننده منجر می شود. این مسئله می تواند در حوزه زندگی، کسب و کار یا مسائل کلان سازمانی باشد.

اریک اشمیت موسس گوگل می گوید: «این سالها توصیه های زیادی دریافت کرده ام، یکی از بهترینها که به ذهنم می آید این بوده است، ``با کوچ کارکن``. در سال 2002 هیئت مدیره به من گفتند، باید با کوچ کار کنی، من گفتم یعنی چه؟ من مدیرعاملم و به کوچ نیاز ندارم. مشکلی پیش آمده؟ گفتند: نه، تو نیاز به کوچ داری، همه نیاز به کوچ دارند. بیل کمپبل، کوچ من شد و خدمت زیادی به گوگل کرد.

با کوچینگ بیشتر آشنا شویم

آیا پیش آمده که با هدف ایجاد تغییر و تحول در خود و رسیدن به موفقیت، در یک دوره آموزشی یا سمینار شرکت کرده باشید و بعد از مدتی دوباره به انجام عادت های قبلی برگشته و تغییر و تحولی را که مایل بودید با شرکت در آن دوره یا سمینار بدست آورید، تجربه نکنید؟
اگر بخواهیم مواردی که باعث عدم موفقیت ما در زندگی و کسب و کار می شود را لیست کنید چه مواردی را نام خواهید برد؟ 1. عدم انگیزه کافی و بی حوصلگی 2. نداشتن هدف و برنامه 3. عدم اعتماد به نفس 4 . عادت های نامناسب 5 . عدم پشتکار و جدیت
مشکل از جایی آغاز می شود که ما در شناخت خود و فرصت های اطراف مان دچار سردرگمی هستیم حتی استعدادها و علایق خود را نمی توانیم به خوبی بشناسیم. دانش کوچینگ یا همان مربیگری فردی و کسب و کار بر این باور است که توانمندی ها، فرصت ها، علایق و مسائل و موانع هرفرد یا هر سازمان مختص خودش است و هیچکس جزد خود فرد نمی تواند برای حل مسائلش اقدام کند و نمی توان تجربه و مسیر موفقیت یک شخص را برای اشخاص دیگر کاربردی دانست. تجربه انسان های موفق برای دیگران فقط می تواند پندآموز باشد.
کوچینگ روندی است که جهت بهبود عملکرد افراد در زندگی حرفه ای، اجتماعی و حتی عاطفی کار می‌کند. تمرکز کوچینگ به جای گذشته بر حال و آینده نزدیک فرد است و به کنکاش و رفع مسائل و مشکلات گذشته نمی‌پردازند.
باور کوچینگ بر این است که افراد بهترین مسیر را خودشان می‌توانند تشخیص دهند و غالبا پاسخ مشکلات افراد، نزد خود آنها است. از این رو در پروسه کوچینگ انتخاب‌کننده و پیش برنده جلسه خود مراجعه‌کننده است و کوچ او فقط نقش یک همراه را بازی می‌کند.

بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت می گوید: هر فردی به کوچ نیاز دارد.

کوچینگ برای سازمانها وشرکتها

کوچینگ برای مدیران

کوچینگ برای افراد